Preloader

iRozhlas: Že se případ týrání dítěte dostane k soudu, ještě neznamená, že se mu pomůže, upozorňuje advokátka

Násilí na dětech není v pořádku a děti by neměly být neviditelnými oběťmi domácího násilí, snažilo se v pondělí zdůraznit 40 tisíc lidí bubnováním. „Podle statistik se k soudu dostane domácí násilí na třech procentech dětí a sexualizované násilí na jednom procentu,“ upozorňuje v rozhovoru pro Radiožurnál advokátka Lucie Hrdá. Děti navíc často ani nedostanou advokáta. „A že se to dostane k soudu, neznamená, že se dítěti dostane pomoci,“ dodává.

Můžete popsat, co vše musí během vyšetřování absolvovat dítě, u kterého je podezření, že je v rodině týrané?

Musí navštívit spoustu odborníků. Musí být vyslýcháno policií za přítomnosti psychologa, ale ten psycholog je jiný psycholog, než který potom dítě bude vyšetřovat, protože tohle je policejní psycholog.

Potom jde dítě většinou ke znalci, to může být psycholog i psychiatr. Potom musí chodit za opatrovníkem, to je Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Také může mít zmocněnce, což je velmi často advokát. A tohle všechno musí dítě udělat několikrát.

Když se podíváte na statistiky, tak někdy v průběhu dlouhodobého řízení, které se třeba promítá potom ještě do opatrovnického řízení, se dítě může setkat s takovými výslechy až třeba dvacetkrát.

A samozřejmě nejvhodnější je, aby děti chodily na jedno místa, kam za nimi všichni ti lidé budou přicházet. To by bylo pro děti samozřejmě mnohem jednodušší.

Existuje u nás takové místo?

Centrum Locika bojuje za zřízení advokačního centra. Bylo to řečeno, že mají založené. Už ho založili a teď bojují za to, aby se stalo pravidlem, že budou děti vyslýchány právě tam.

Celý článek


Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.
TOP
LGBTQ Friendly