Naše kauza, jedno z nejdelších domácích násilí, se kterým jsme se setkali.
Naše kauza, jedno z nejdelších domácích násilí, se kterým jsme se setkali.
Dvacet let týral svou manželku a nezletilé děti, stojí v obžalobě státní zástupkyně Margity Kralické o šestašedesátiletém Vojtěchu Ch. „K celé rodině se choval agresivně a násilně ve verbální, fyzické, psychické i ekonomické formě. V rodině vytvářel neustálé napětí a atmosféru strachu z jeho dalšího jednání, vše v rodině se muselo odehrávat podle jeho příkazů, nikdo mu nesměl klást žádný odpor,“ napsala.
Jeho manželka měla mít po tu dobu po těle modřiny a děti poslouchaly, jak ve vedlejším pokoji naříká a pláče. Jindy do ní zase kopal, mlátil ji, strkal do ní nebo ji vulgárně oslovoval, tvrdí obžaloba. Podobně se měl chovat i ke svým dětem, když je za neuposlechnutí příkazů trestal bitím koženým řemenem.
To obžalovaný odmítá. Například právě ono bití řemenem vysvětluje tím, že s tím přišla jeho bývalá manželka v rámci sexuálních hrátek. Mlácení proutkem zase popírá s tím, že jejich dcera byla rozmazlená, a tak jednou během pobytu v zahraničí utrhl bambusový proutek, předal ho manželce a ta jí jím podle něj „nasekala na zadek“.
Obžaloba muže také viní z toho, že jako technický inženýr ekonomicky likvidoval svou rodinu. „Ekonomickým nátlakem donutil starší dceru přestoupit z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na ČVUT podle jeho přání,“ zaznělo před soudem. Podle státní zástupkyně rodina žila ve vybydleném pražském bytě bez kuchyňského koutu nebo pračky.
Zločiny týrání svěřené osoby a osoby žijící ve společném obydlí skončily podle státní zástupkyně až v roce 2011, kdy od něj manželka utekla do azylového domu a požádala o rozvod. Bývalého manžela ale zažalovala až po několika letech, protože dřív jí to neměl umožňovat zdravotní stav.
Obžalovanému za to hrozí až 12 let odnětí svobody, státní zástupkyně navrhuje trest v polovině sazby.
Vojtěch Ch. veškeré obvinění odmítá. Popisuje se jako starostlivý otec a manžel, který byl pracovně vytížen a nemohl tak trávit čas s rodinou, a tedy ani její členy týrat na každodenní bázi. „V obžalobě není pravdivého téměř nic. Necítím se vinen v tom hrůzopisu, který byl zde přednesen,“ řekl v obsáhlé prvotní výpovědi před senátem soudu.
Jedno napadení ale připustil, ovšem vedené proti němu, a to když ho dle jeho slov napadly dvě děti. Manželka na sobě podle něj sice měla často modřiny, ty ale nepocházely z toho, že by ji bil. „Moje manželka měla zdravotní problém, že se jí bez zjevné příčiny objevovaly modřiny, především na končetinách. Není pravda, že bych ji bil a způsoboval jí je,“ řekl před soudem.
Oběti obžalobou popsané násilné činnosti trpí psychickými potížemi posttraumatického charakteru, a požadují tedy po technickém inženýrovi se zkušenostmi z Tchaj-wanu, Maroka nebo Turecka zaplatit téměř sedm milionů korun jako náhradu škody nemajetkové újmy.
Ke škodě se připojila i Všeobecná zdravotní pojišťovna. V rodině totiž v důsledku jeho chování údajně došlo nejméně ke dvěma zraněním, manželka měla mít proražený ušní bubínek, dcera zlomenou ruku.
Specializujeme se na trestní právo a právo rodinné, včetně řešení problému domácího násilí, stalkingu a zastupování obětí trestné činnosti.