Komentář Lucie Hrdé a Filipa Titlbacha: Zatímco s vyhlídkou velmi nejistého důchodu čekáme na léta odkládanou penzijní reformu, která má vyřešit systémový průšvih, objevují se první náznaky toho, jak si s ním bude chtít poradit nová vláda. A jako by vypadly z pera polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost nebo maďarského Fideszu…
Budoucí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) po schůzce s prezidentem oznámil, že zaručenou důstojnou penzi budou mít jen ti, kteří vychovávají více dětí. Bezdětní si podle něj budou muset na důchod výrazněji naspořit.
Nikdo určitě nemůže vyčítat státu, že se snaží motivovat své občany k tomu, aby pro něj vychovávali další daňové poplatníky. To je, koneckonců, v demokratických zemích dobrým zvykem. Ovšem navrhovaná změna, se kterou přichází budoucí nový ministr, neobsahuje žádné moderní motivační prvky, o nichž hovoří odborníci i výzkumy už roky. Místo toho zásadně znevýhodňuje část populace.
I dnes volá podstatná část veřejnosti po takové podpoře rodin, která by spoustě z nich umožnila mít více dětí, než si mohou dovolit teď, nebo mít dítě alespoň jedno.
Namátkou se můžeme zmínit například o částečné kompenzaci na daních, pro zaměstnavatele motivujícím daňovém a administrativním zvýhodnění částečných úvazků nebo výraznější podpoře pracujících rodičů, samoživitelů a samoživitelek, rodičů v pozici OSVČ, dětských skupin a také mladých párů v bytové a prorodinné politice, která by vedla k tomu, aby si konečně nemuseli vybírat mezi prací a rodinou. Co nám tu také chybí, jsou programy chránící ženy před propuštěním ze zaměstnání z nejdelší rodičovské dovolené na světě.
Výrazně by rovněž pomohlo vytvoření robustního systému neplacených školek a jeslí, kterých je dnes jako šafránu, a lidé jsou tak nuceni například čachrovat se svým trvalým bydlištěm, aby se jim podařilo dítě do nějakého státního zařízení vůbec dostat. Stálo by za to také podpořit dřívější nástup matek po porodu do práce a zmírnit rozdíl v platech mužů a žen. V neposlední řadě má stát také možnost bojovat proti levné ženské práci ve vysoce feminizovaných oborech založených zejména na osobní péči.
Nástrojů, které může vláda využít ke zlepšení porodnosti a zajištění důstojných důchodů, je požehnaně. Zásadním postulátem demokratické společnosti je, že nikdo by neměl být státem diskriminován za to, kým se narodí nebo jak se rozhodne naložit se svým vlastním tělem a životem. Proč tedy budoucí ministr přichází s návrhem, který ignoruje mnohokrát ověřené a v zahraničí potvrzené metody, které by potenciální rodiče a jejich zaměstnavatele pozitivně motivovaly, a místo toho předkládá zdánlivě jednoduché řešení, které však bude ve výsledku pro řadu lidí zcela diskriminující?
Přečtěte si celý článek.